reklama

Ako si „vytunovať“ svoje povolanie

Keď je človek v niečom dobrý, zvyčajne mu to prináša radosť. Po čase nám to však nestačí. Stále viac a viac ľudí potrebuje vidieť vo svojej práci zmysel. Je to už staré známe a otrepané klišé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na svojom pracovnom stole mám položenú ceduľku s citátom od Malcolma Forbesa: „Najväčšou chybou v živote je neskúsiť živiť sa tým, z čoho máte najväčšie potešenie.“ Tejto myšlienke zasvätím dnešnú chvíľku prokrastinácie a napíšem môj prvý blog.

Právnici z iniciatívy Advokáti Pro Bono, Silvia Belovičová a Martin Provazník získali čestné uznanie ocenenia Via Bona Slovakia za rok 2016.
Právnici z iniciatívy Advokáti Pro Bono, Silvia Belovičová a Martin Provazník získali čestné uznanie ocenenia Via Bona Slovakia za rok 2016. 

V Pontise mám na starosti rozvoj expertného dobrovoľníctva a napriek iným zaujímavým nadačným projektom, niet pochýb, že s agendou pro bono sme si súdené. Vyjadrenia neziskoviek a dopad riešení pro bono odborníkov sú pre mňa úžasnou motiváciou. Čo ma však najviac poháňa, sú nadšené reakcie, napríklad odpoveď Silvie Belovičovej, partnerky kancelárie Squire Patton Boggs, na moju otázku, ako sa cíti bezprostredne po získaní čestného uznania Via Bona Slovakia za dosiahnutie systémovej zmeny v procese oddlženia a osobného konkurzu: „Super. Čakám, kedy nám už vymyslíte ďalší projekt“. Ešte sa nemohla stihnúť „dotešiť“ z projektu, na ktorom pracovala vyše dvoch rokov a už rozmýšľala, kde inde bude zas pomáhať. Ja som nadšená.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes som čítala článok o právnikovi, ktorý si po uzatvorení ďalšieho £50 miliónového kontraktu uvedomil, že ho už osobné úspechy nenapĺňajú. Namiesto toho sa sám seba pýtal, aký prínos má jeho práca pre spoločnosť. Rozhodol sa vzdať sa šesťcifernej sumy na svojej výplatnej páske v prestížnej advokátskej kancelárii a stal sa riaditeľom strednej školy v jednej z najchudobnejších štvrtí vo Veľkej Británii. Tento rok zmaturovali jeho prví študenti. Z celkového počtu 200 maturantov sa 190-ti z nich dostali na popredné britské vysoké školy, čo predstavuje 95 percentnú úspešnosť. Očakávaný rozdiel v celoživotných zárobkoch týchto absolventov oproti ich rovesníkom bez vysokoškolského vzdelania predstavuje vyše £200 000, a to je len kvantitatívny ukazovateľ[1]. Ktovie, aký dopad bude mať kvalita vzdelania, ktorú priamo ovplyvnil tento jeden človek na hodnoty, ciele a vzťah k spoločnosti týchto študentov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý ma blízko k niečomu inému. Niekto ku charite alebo k vzdelávaniu, iný k financiám alebo právu. Je úžasné, keď dokážeme spojiť to, v čom sme dobrí, s tým, čo nám dáva zmysel. Pro bono dáva túto možnosť každému z nás a ja sa cítim neskutočne „lucky“, že môžem vo svojej práci vytvárať viac takýchto možností a parazitovať na radosti tých borcov, čo ju využijú.

Urobiť si zo svojej práce „najväčšie potešenie“ nemusí byť vôbec také ťažké, ako sa zdá. Ľudí, čo potrebujú pomôcť alebo poradiť je naozaj veľa. Nabudúce, keď si prečítate o zaujímavej iniciatíve alebo vám kamarát bude rozprávať o svojom probléme, zamyslite sa ešte raz, či mu naozaj neviete nejako poradiť. Pomáhať je celkom návyková činnosť a vďaka bohu po nej bude vždy dopyt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Barbora Pálešová, programová koordinátorka Nadácie Pontis

 

[1] https://www.gov.uk/government/news/university-brings-massive-boost-to-earnings-and-economy 

Nadácia Pontis

Nadácia Pontis

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Je jednou z najväčších grantových nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú a individuálnu filantropiu, firemné dobro­voľníctvo a presadzuje zodpovedné podnikanie. S firmami spolupracuje na ich filantropických aktivitách, pri tvorbe filantropickej stratégie a spravuje ich nadačné fondy. Strategicky sa sústreďuje predovšetkým na skvalitňovanie vzdelávania a zvyšovanie zamestnateľnosti, odstraňovanie korupcie a netransparentnosti, prekonávanie chudoby a kritických sociálnych problémov, ale aj na vytváranie prívetivejšieho prostredia k ľuďom so znevýhodnením. Podpore komunity nepočujúcich sa venuje už viac ako 10 rokov. Firemné dobrovoľníctvo a pro bono rozvíja aj vďaka najväčšiemu podujatiu firemného dobrovoľníctva v strednej Európe, Nášmu Mestu a Pro Bono Maratónu. Firmy dlhodobo vedie k zodpovednému podnikaniu, aby mali lepší prístup k svojim zamestnancom, zákazníkom, dodávateľom, komunite, životnému prostrediu a podnikali poctivo. Nadácia Pontis je administrátorom združenia zodpovedných firiem — Business Leaders Forum a organizuje ocenenie filantropických aktivít a zodpovedného podnikania, Via Bona Slovakia. Zameriava sa tiež na rozvíjanie darcovstva jednotlivcov cez DobraKrajina.sk a Srdce pre deti. Strategicky sa vo Fonde pre transparentné Slovensko venuje odstraňovaniu korupcie. K jej prioritám patrí aj vzdelávanie, kde oceňuje a rozširuje najinovatívnejšie prístupy cez projekt Generácia 3.0. Presadzuje zahraničnú politiku Slovenska a Európskej únie založenú na hodnotách demokracie, rešpektovaní ľudských práv a solidarite. Skúsenosti, ktoré Slovensko získalo pri budovaní demokratickej spoločnosti a komunity zodpovedných občanov a firiem, posúva ďalej do zahraničia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu