Prezident Kiska navštívil našich kenských startupistov

Autor: Nadácia Pontis | 28.3.2017 o 8:30 | Karma článku: 1,41 | Prečítané:  287x

Členovia Sote Hubu sa zúčastnili podujatia, na ktorom prezentovali svoje projekty slovenskému prezidentovi, Andrejovi Kiskovi.

V nairobskom iHube sa vo februári konalo podujatie, na ktorom sa predstavili hlavní hýbatelia startup scény v Keni. Zúčastnil sa ho aj slovenský prezident Andrej Kiska. Ten členom Sote Hubu rozpovedal svoj životný príbeh. Podelil sa o svoje skúsenosti na ceste od manuálneho pracovníka v USA, cez úspešného podnikateľa a filantropa na Slovensku, až po jeho rozhodnutie meniť krajinu k lepšiemu vstupom do politiky. 


A. Kiska spoznával kenské startupy
Prezident SR, Andrej Kiska mal na tomto podujatí šancu spoznať aj miestne startupy. Zoznámil sa napríklad s iHubom, najstarším startup hubom v Afrike, ktorý funguje siedmy rok. Ďalším bol startup Andela, ktorého úlohou je školiť a hľadať prácu pre budúcich podnikateľov v Keni a Nigérii. Okrem nich mal možnosť spoznať aj startup Gearbox, ktorý je miestom pre digitálnu fabrikáciu a poskytuje podporu začínajúcim firmám, zameraným na rozvoj hardvérovej techniky. Za povšimnutie stojí tiež ročný program AkiraChix. Ten pomáha dievčatám zo slabších sociálnych pomerov, učí ich programovať a napokon aj začať kariéru v IT. 

Bývalí študenti dnes úspešnými startupistami 
Náš náš kenský projektový partner, David Ogiga, sa na podujatí podelil o príbeh programu Sote ICT. Porozprával, ako sme s dlhoročnou podporou spoločne mohli rozšíriť projekt z IT klubov na cvičné firmy. Súčasťou projektu je momentálne dvanásť škôl v kraji Taita Taveta, ktorých absolventi sú schopní rozbiehania vlastných startupov. Veľmi úspešným príkladom sú napríklad absolventky nášho programu Lucy Muthoni a Joseph Mwadime. Tie spoločne založili startup ReAfrika, ktoré s použitím recyklovaných súčiastok vyrábajú sledovacie zariadenia na motorky, ktoré sú v Keni najrozšírenejším dopravným prostriedkom. V prípade ich krádeže sú majitelia schopní so zariadením od ReAfrika vypátrať, kde sa motorka nachádza. 

Ako sa projekt Sote ICT postupne rozrastal
Program Sote ICT začal školeniami učiteľov v používaní počítačov v projektovom vyučovaní. Pomocnú ruku im podali slovenské učiteľky zo Základnej školy v Bošanoch. V lete 2010 Jana Kontúrová, Jana Valachová a Ivana Mikulová Bátovská navštívili dve školy, kde sa podelili o svoje know-how. O niečo neskôr sa projekt rozrástol na päť škôl a začal spolupracovať aj s Obchodnou akadémiou Levice. Učiteľky Daniela Skladanová a Zuzana Meszárošová školili kenských učiteľov, ako v Keni, tak aj na Slovensku. S ich pomocou sa mohli na školách rozbehnúť IT kluby. Neskôr sa do projektu zapojila aj Gabriela Horecká zo Slovenského centra cvičných firiem. Aj vďaka jej pomoci boli v roku 2013 súčasťou desiatich škôl cvičné firmy. Teraz, o štyri roky neskôr, sa nachádza v Keni 26 aktívnych cvičných firiem. Dôkazom ich aktivity sú účasti na veľtrhoch v Keni, no taktiež aj u nás v Bratislave. To viedlo pred rokom k otvoreniu Sote Hubu. Prostredníctvom neho podporujeme potenciál absolventov na vytvorenie reálnych firiem. Takto sme podporili už štyri startupy a veríme, že ich počet bude v nasledujúcom roku stúpať.

Viac informácií o programe môžete nájsť na tejto webovej stránke. Podporiť program Sote ICT môžete dobrovoľným príspevkom na Dobrej krajine

Autor: Jakub Šimek, programový manažér Nadácie Pontis

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?