Pavel Hrica: Knižné odporúčania, ktoré si nikto nepýtal

Autor: Nadácia Pontis | 12.12.2016 o 12:56 | Karma článku: 2,26 | Prečítané:  416x

Je to pekný trend. Osobnosti dnes už v médiách okrem receptov na rôzne špagety á la Evelyn stále viac odporúčajú obľúbené knižky. Áno, je dobré, že čítajú a podporujú živobytie pre Kompaníkovú, Havrana, Meška a Kertész Bagalu.

No stavím sa, že aj keď i ty si knihomoľom a celebritou minimálne okresného formátu, práve na teba editori pred týmito Vianocami zabudli. Nikto sa ťa do ankety nespýtal, akými publikáciami si tento rok žil ty a či ich odporúčaš svojim známym. Nevadí. V digitálnej ére vplyv starých médií klesá a kľudne ich môžeš obísť. Napíš blog a celému svetu poraď tie svoje dobré knihy tohto roka. Tak ako práve teraz robím ja tento No One Has Asked Me Ultimate Book Guide 2016.
Pre lepšiu orientáciu čitateľa k odporučeniu pridávam i hviezdičkový rating jednotlivých titulov. Keď tieto recenzie videl Elon Musk,  ktorý presne vie, prečo chce čo najrýchlejšie osídliť Mars, spravil si k vysvetlivkám i vlastné poznámky v angličtine:

*

Slabá kniha. Waste of time. The Singularity is near.

* *

Dá sa to prečítať, ale neomráči. Can read 30 min in the Hyperloop from SF to LA.

* * *

Dobrá kniha. Good to read even for revolutionist like me.

* * * *

Fakt silné dielo. Must read. Take it to the Mars Spaceship.

* * * * *

Pecka na celý život. Life Changing. Disruption.

História

 

Vlastimil Vondruška: Husitská epopej (I-IV)

Ak máte radi historickú fikciu a chcete lepšie pochopiť divoké desaťročia 15. storočia v Česku a čiastočne i u nás, siahnite po tomto monumentálnom románe. Zatiaľ vyšli štyri bachanty zo 7-dielnej ságy. Umelecky to síce nie je žiaden Tatarka, ale Vondruška šírkou záberu výborne reflektuje život všetkých vrstiev vtedajšej spoločnosti. A môžete si vybrať, či fandíte katolíkom alebo kališníkom. Možno i párkrát zmeníte názor. Len sa pripravte na 2500 strán (zatiaľ).

* * *

 

 

 

Leena Landerová: Rozkaz

Ďalšia historická fikcia, už i s nepochybnou umeleckou kvalitou, vďaka ktorej zažijete takmer detektívny triler počas občianskej vojny vo Fínsku v roku 1918. Ak neviete, že stačilo málo a táto severská krajina by tiež nasledovala boľševickú revolúciu v susednom Rusku, bude vás to baviť.

* * *

 

 

Tony Judt: Penzión spomienok

Tie niekdajšie kopy kníh liberálnych a konzervatívnych mysliteľov teraz rád vyvažujem dobrými ľavičiarmi. Britský historik Tony Judt taký bol. Asi som ešte nečítal inú knižku človeka na smrteľnom kresle. Je to sila. Judt pomaly zomiera na neurologické ochorenie ALS, je ochrnutý, ukrutne trpí, nevie sa už vôbec hýbať ani písať, vládze len diktovať svoje životné spomienky a reflexie na povojnovú dobu. Dýcha z nich krásna nostalgia za starými časmi a múdrosť veľkého Európana.

* * * *

 

 

Timothy Snyder: Čierna zem. Holokaust ako história a varovanie

Holokaustom som bol voľakedy fascinovaný, hltal som všetko a myslel som, že ma už nič v tejto téme neprekvapí. Tento blízky priateľ Tonyho Judta to však dokázal. Americký historik Timothy Snyder ponúka úplne nové veľmi uveriteľné interpretácie príčin tej hrôzy, ktorá sa stala. Zrazu je tak zrejmé, že za holokaust nie je zodpovedný len Hitler, ale takmer rovnako i Stalin. Snyder dokazuje, že holokaust mohol byť v takom rozsahu fyzicky uskutočnený len na územiach, kde prestali fungovať všetky prvky štátu, úradnej moci. Tie po pakte Molotov – Ribentrop vo svojich nájazdoch na pás stredovýchodnej Európy viacnásobne zlikvidovali boľševici i nacisti. Snyder je trošku ako umelá inteligencia, ktorá dokáže spracovať big data a v nich rozpoznať netušené súvislosti, ktoré inak nevidno. Prevratné historické dielo.

* * * * *

 

 

Alain Besançon: Svatá Rus

Vychádza stále viac kníh o dnešnom Rusku, o Putinovi a hybridných vojnách, ktoré dokáže rozbiehať. Putin je však len pokračovateľom dlhej histórie ruského prístupu k vládnutiu. Treba prečítať túto útlu knižku od francúzskeho filozofa Alaina Besançona, ktorý viac než polstoročie Rusko študoval a stručne objasnil historické pozadie ruskej lži, vplyvu pravoslávia, ruských vládcov, zmýšľanie spisovateľov i presadzovateľov doktrín, ktoré majú vplyv dodnes. Knihu som dočítal práve v čase, keď boli ruskí atléti vylúčení z olympiády kvôli dopingovým podvodom. Zrazu ma ten škandál vôbec, ale vôbec neprekvapoval.

* * * *

 

 

Martin C. Putna: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity

Na rovnaký zámer ako Besançon, ale v rozsiahlejšom formáte, sa podujal český literárny historik Martin C. Putna. Na pochopenie Ruska si vyberá hlavné umelecká diela ruských dejín, na pozadí ktorých komentuje duchovný a historický vývoj tohto národa. Putna nevidí jedno Rusko, ale mnoho „Rúsk“: slovanské, kyjevské, mongolské, moskovské, petrohradské, ukrajinské či sovietske... Oplatí sa čítať. Českí bratia si môžu gratulovať ku geniálnemu dielu a pokračovaniu masarykovskej tradície reflexií Ruska.

* * * *

 

 

Astolphe de Custine: Dopisy z Ruska

Táto francúzska reflexia Ruska je zaujímavá svojím dobovým pohľadom. Originál sa volá Rusko v roku 1839. Vraj niekoľko desaťročí ovplyvňovala pohľad Francúzov na túto východnú veľmoc. Cestovateľ de Custine v lete daného roku osobne navštívil Petrohrad, Moskvu a ďalšie miesta Ruska, hovoril s cárom a cárovnou, ale i intelektuálmi a bežnými ľuďmi, pozoroval život, čítal dejiny a formou listov odovzdáva, čo sa dozvedel. Najfascinujúcejšie je, že čitateľ má pocit, akoby čítal o dnešnom či komunistickom Rusku, hoci tie postrehy o ruskom absolutizme, vnútornom strachu, komplexoch pred Západom či dobyvačných chúťkach boli písané pred 180 rokmi. Napriek tomu tu bolo dokonca aj na mňa až príliš veľa tých protiruských zovšeobecnení a stereotypov. Preto len dve hviezdičky.

* *

 

 

Svetlana Alexijevič: Vojna nemá ženskú tvár

Posledná ruská či presnejšie bieloruská téma v mojich odporúčaniach je od Svetlany Alexijevič, autorky viacerých fascinujúcich diel. V tomto zozbierala svedectvá sovietskych žien, ktoré išli bojovať na front druhej svetovej vojny. Veľké dejiny sú tu vykreslené cez neuveriteľné výpovede konkrétnych vojačiek. Išli bojovať spolu s mužmi, bránili, zabíjali, ošetrovali, trpeli, plakali – a keď sa vrátili, boli okolím odsudzované ako šľapky, veď čo by predsa ženy na fronte mohli iné robiť. Kruté pravdy o ľuďoch.

* * *

 

Osobný rozvoj

 

Adam Grant: Originals

Adam Grant je mladší ako ja, no úprimne uznávam, že v živote už stihol dokázať viac. Už prvé dielo tohto amatérskeho kúzelníka a najuznávanejšieho profesora na Wharton University s názvom Give and Take ma zasiahlo. Preto som patril k tým fanatickým obdivovateľom, ktorí si novú tohtoročnú knihu Originals predplatili na Amazone ešte pred vydaním a nevedeli sa dočkať, kým si ju prečítajú medzi prvými. A realita predčila očakávania. Kniha je pojednaním o tom, ako chrliť, ale najmä rozpoznať a presadzovať originálne nápady. Nečudo, že Grant sa rýchlo stal celebritou v Silicon Valley a ďalšiu knihu už píše s operačnou riaditeľkou Facebooku. Adama raz dostanem na Slovensko. Zatiaľ mi odpovedal, že by rád prišiel, ale kontrakt na univerzite ho časovo zväzuje. To ma neodradí. Čítajme Adama Granta.

* * * * *

 

 

Chris Anderson: TED TALKS. The Official TED Guide to Public Speaking

Aj na toto dielko od chlapíka, ktorý vedie TED konferencie, som sa tešil. Je to kvalitka. Must read, ak sa chcete zdokonaliť v prezentačných zručnostiach. Americky motivačné a praktické. Po prečítaní som mal pocit, že raz zo mňa bude veľký spíker.

* * * *

 

Manažment

 

Christina Wodtke: Introduction to OKRs

Tento rok sme v Nadácii Pontis rozbehli open book management. A prepojili sme to s metódou OKRs. Objectives – Key Results, Ciele – Kľúčové výsledky. Ak chceme niečo dosiahnuť, každý v organizácii by mal vedieť, čo to je a stále by sme sa k tomu mali vracať. Jednoduché a funkčné. Táto knižočka OKRs pekne popisuje.

* * *

 

 

Peter Thiel: Od nuly k jednotke.

Zakladateľ PayPalu a investorská celebrita Peter Thiel sviežo obhajuje revolučný prístup k tvorbe nových vecí a pozitívne prínosy monopolov. Prvá polovica knihy je prekvapivá a dobre sa číta, potom sa to už trošku vlečie. Ak však chcete byť tým, kto položí Google či Teslu a bude mať ešte prevratnejší vplyv, je toto kniha pre vás. Ak ste fanúšikom rozvoja cez metódu "lean startup" a preferujete evolučnejší experimentálny prístup, budete viesť s Thielovým skokovým revolucionárstvom obohacujúcu vnútornú polemiku.

* * *

 

Filantropia

 

Epstein, Yuthas: Measuring and Improving Social Impacts

Našej večnej Pontisovej témy, ako merať a zlepšovať dopad toho, čo robíme, sa veľmi dobre zhostili Marc Epstein a Kristi Yuthasová. V knihe zozbierali všetko možné know-how a vytvorili vlastnú metódu spočívajúcu v piatich krokoch: čo chcete investovať, na aké problémy sa chcete zamerať, aké kroky spravíte, ako zmeriate úspech a ako budete zväčšovať dopad. Odporúčam všetkým donorom. Ak sa vám to nechce čítať, spolupracujte s nami, my sme to prečítali :)

* * *

 

 

William MacAskill: Doing Good Better

Zdá sa, že koncept efektívneho altruizmu naberá vo svete na sile. Uznával ho aj nebohý Martin Filko, keďže presne ladí s jeho meraním hodnoty za peniaze, tu aplikované na filantropiu. MacAskill patrí napriek svojmu mladému veku k hlavným postavám tohto hnutia, ktoré rozmýšľa, ako za rovnaké peniaze spraviť čo najviac dobra. Na margo knihy a celého koncdptu sme už viedli pár zaujímavých polemických debát. Naozaj by sme mali najviac darovávať podporu na šírenie sieťok na komáre?

* * *

 

 

Whitney, Stevens: Get the grant, Change the world

Túto knižku zasa odporúčam všetkým neziskovkám. Whitney a Stevens majú pravdu. To, o čom píšu, zažívame v nadácii denne pri prijímaní projektov. Ak sa chcete vyhnúť 10 najčastejším chybám pri podávaní vašej žiadosti o grant, môže byť pre vás ich stručný radca dobrým pomocníkom.

* * *

 

Beletria

 

Szilárd Borbély: Vydedenci

Silný román, ktorý má potenciál prebudiť súcit a pochopenie i v zatvrdených srdciach. Malý chlapec žijúci v maďarskej dedinke (kľudne by to mohla byť ktorákoľvek slovenská) v čase socializmu popisuje z detského pohľadu chudobu a odmietnutie okolím tak, až z toho budete plakať.

* * * *

 

 

Michel Houellebecq: Podvolení

Toto je tiež historická fikcia, ale z blízkej budúcnosti. Parížsky univerzitný profesor si žije svoj dekadentný intelektuálny život. Pomaly sa však stáva nielen svedkom, ale i súčasťou veľkej spoločenskej zmeny, kedy vo Francúzsku pokojne preberajú moc umiernení islamisti. Západná spoločnosť končí jednu éru. Mám rád fikcie z prelomových období, a preto som si tento román užil, aj keď miestami bol až za hranicami vulgárnosti. No priznám sa, že  Houellebecqovi som to neuveril. Takto to nebude.

* * *

 

 

Boris Vian: Pena dní

Knižku, ktorú miluje Miško Kaščák a Agentúra Pohoda ju vydala pred piatimi rokmi, som čítal až v tomto roku. Ak je nejaké umelecké dielo nejednoznačné a kontroverzné, je to toto. Ľudia, s ktorými som sa o knihe i o filme na jej motívy bavil, mali na toto dielo vždy jednoznačný názor. Buď radikálne pozitívny alebo (v mojej vzorke väčšinovo) zásadne odmietavý. Nič medzi. Ak ho ešte nepoznáte, čítajte najprv knihu, až potom pozerajte film, aby ste nechali priestor fantázii. Absurdný, existencialistický, dadaistický román o láske a smrti vás bude prekvapovať tak, že sa budete v knihe častokrát vracať pár strán späť, či vám naozaj neprepína a rozumiete dobre. Mňa tá hra extrémne bavila. Vy ju ale možno budete nenávidieť.

* * *

 

 

 

Paolo Giordano: Osamelosť prvočísiel

Je to debutový román tohto talianskeho autora a – vyšlo mu to. Možno ma to tak trafilo kvôli mojim introvertným sklonom, lebo toto je príbeh o introvertoch. Alice a Mattia sa milujú a napriek tomu nie sú spolu, lebo robia činy, ktoré im v tom zabraňujú. Ak si niekto myslí, že sme racionálne bytosti, nech si prečíta Osamelosť prvočísiel.

* * * *

 

 

 

Julian Barnes: Roviny života

Veríte knižným odporučeniam? Ja ich vždy rád čítam a častokrát sa nechám inšpirovať. Ale táto kniha je dôkazom, že nie vždy musia vyjsť. Napriek tomu, že ju chválili onakvejší literáti a preložil sám Vilikovský, nejako som sa s ňou trápil a tuším ani nedočítal, čo sa mi takmer nestáva. Na knihe ma však oslovila téma vzduchoplavcov, ktorí rozvíjali lety balónom. Nehovorím, že je to celé zlé, ale Barnesovo dielo asi skôr ocenia literárni kritici, ktorí v knihe nájdu hĺbky, ktoré sa mi hľadať nechcelo. A preto berme všetky knižné recenzie, i túto moju, s rezervou.

*

 

Teším sa na vaše knižné odporúčania, ktoré si nikto nepýtal.

Pavel Hrica
Autor je programový riaditeľ Nadácie Pontis

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?