Anka Podlesná: Aj vás už oklamali pri dobročinnej zbierke?

Autor: Nadácia Pontis | 21.5.2015 o 16:00 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1419x

Raz večer som musela ísť na pohotovostnú lekáreň v Košiciach vybrať nejaké lieky. Keď som vchádzala dnu, pristúpila ku mne asi 60-ročná žena a prosila ma, aby som jej dala pár eur. Je v ťažkej situácii a nemá ani na lieky. 

Stislo mi srdce. V jej tvári som zrazu videla svoju mamu a okamžite som vybrala peňaženku. Večer som kvôli tomu ani nemohla zaspať.

O pár dní som sa rozprávala s priateľkou a medziiným som spomenula, aká to musí byť beznádej, keď je staršia žena nútená žobrať na svoje lieky. Na to mi rodená Košičanka s úsmevom povedala, že tá pani je „staré eso“. Žobre tam už celé roky a vôbec nie je na tom finančne zle. V tú sekundu do mňa vstúpil hnev a sklamanie. A som si istá, že ľudí s takýmito pocitmi je viac.

Príležitostí konať dobro je na Slovensku veľa. A rovnako aj skúseností, kedy ľudia boli oklamaní, či sklamaní. Keď sme v Pontise tvorili DobraKrajina.sk, nad jej poslaním sme strávili mnoho diskusií. Vybrali sme si tú náročnejšiu cestu. Už 5 rokov dôkladne vyberáme 50-tku neziskových projektov, ktoré si zaslúžia pomoc dobrých ľudí. Dbáme na to, aby boli skutočne prínosné, s darovanými peniazmi nakladali čestne a systematicky menili našu krajinu na lepšiu.

A potrieb je viac. Aj v neziskovkách zápasia napríklad s nedostatkom času alebo ľudí. Preto je DobraKrajina.sk miestom, kde okrem technológie dostávajú aj komunikačnú podporu. Najnovšie i v angličtine. Aby sa mohli jednoduchšie spojiť s ľuďmi, ktorí chcú pomôcť.

Teší nás, že čoraz častejšie dostávame otázky, „kde môžem pomôcť“. Napr. od čerstvého 50-tnika. V živote už dostal všetko a svojich priateľov chce poprosiť, aby mu k narodeninám radšej prispeli hotovosťou. Jeho dar poputuje na vzdelávanie detí do Popradu – Veľkej. Sám by o nich nikdy nevedel, ale videl ich na Dobrej krajine. S takým symbolickým názvom: Chcem, ale sám to nedokážem. Na Dobrej krajine každý môže niečo zmeniť. K lepšiemu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.


Už ste čítali?