Sandra Štasselová: Oscar rád platí dane

Autor: Nadácia Pontis | 26.3.2015 o 0:00 | (upravené 26.3.2015 o 11:37) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  482x

Oscar bol môj spolužiak na univerzite. Švéd. Raz, v rámci predmetu o ekonomike mesta, sme boli všetci 20 spolužiaci vo víre vášnivej diskusie. 

Boli sme veľmi rôzni, väčšina spolužiakov holanďania, mix francúzov, američanov, indov, jedna iránčanka, kanaďan  a ja, slovenka.  Každý držal v rukách inú knihu, oháňajúc sa jej pravdivosťou.  Saskie Sassen proti Richardom Florida, Harveyovia proti Hayekom.  Všetci sme mali silný názor. Aké je to spravodlivé mesto, aký má byť jeho metabolizmus, odkiaľ prichádzajú a ako sa distribuujú peniaze v spoločnosti.

A potom Oscar na margo nejakej diskusie o daňových výhodách pre určité sektory businessu povedal čosi, čo nás všetkých posadilo na zadok.

Oscar rád platí dane.
A chce ich platiť veľa, lebo takto najefektívnejšie prispieva k rozvoju spoločnosti.

Nikto nevedel, čo povedať.  Úplne absurdná predstava - dôverovať inštitúciám, prebyrokratizovaným procesom, ktoré riadia omylní a sebeckí ľudia, že rozhodnú o prerozdelení našich peňazí lepšie, než my sami? Áno, presne toto si myslel Oscar.

Vždy si na to spomeniem takto v marci. Nikdy som neplatila vesmírne vysoké dane - keďže nikdy som veľa nezarábala. Ale tých niekoľko stoviek eur posielam do štátnej pokladnice pravidelne s obrovskou nevôľou. Napriek tomu, že by som rada svojmu štátu dôverovala, že peniaze budú použité na zmierňovanie chudoby, ochranu prírody, kultúrneho dedičsta, rozvoj školstva, vedu a výskum a na ochranu ľudských práv a demokratických hodnôt. 

V posledných dňoch ma zaujala jedna udalosť domácej scény, po ktorej mám chuť zaplatiť štátu presne 15% z toho, čo mi hovorí daňové priznanie. Aj tento rok by som svoje dane (a nielen ich 3%) radšej než štátu poslala organizáciám, ktoré emancipujú občanov, chránia prírodu, bojujú proti korupcii a klientelizmu a dávajú šancu na lepší život ľuďom na okraji spoločnosti.  Ktoré už finančne podporujem z toho, čo mi z mojej výplaty ostane po zaplatení odvodov a daní.

Dane však zaplatím celé, bez snáh o ich „optimalizáciu“, obľúbenú disciplínu naprieč národom, za ktorú sa nikomu ani nenapadne hanbiť (a ja im to popravde ani nemám za zlé). Zaplatím ich, lebo stále dúfam, že už o rok budem platiť dane s trošku menšou nevôľou. A že mojim vnúčatám raz budem hovoriť legendu o švédskom spolužiakovi Oscarovi, ktorý rád platí dane. A oni nepochopia, že čo je pointa.

Sandra Štasselová
Koordinátor Dobrej krajiny – online darcovského portálu Nadácie Pontis
www.dobrakrajina.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?